Čtyřmezí

V sedle mezi vrchy Studený a Kuchyňka, které jsou součástí Brdské vrchoviny, se nachází čtyřmezí označující styk hranic obcí Dobříš, Hostomice, Buková a Rosovice. Toto čtyřmezí není umístěno jen tak „někde“ uprostřed lesů, nýbrž leží na křižovatce lesních cest a turistických tras („Kuchyňka sedlo“).
V místě čtyřmezí se kříží červená turistická značka vedoucí z Prahy do Lochovic se žlutou turistickou značkou vedoucí z Hostomic do Nového Knína. Díky této poloze projde kolem čtyřmezí velké množství turistů, aniž by tušili, že zrovna přešli z obce do obce.


Zástupci výše uvedených obcí se vzájemně dohodli, že toto čtyřmezí si zaslouží více zdůraznit a vypsali, pod vedením města Hostomice, jednoduchou soutěž na označení tohoto společného čtyřmezí. Označení bylo slavnostně odhaleno 4. října 2014.


Oficiální část programu poté obstaral krátký projev a zazněla česká hymna Čtyřmezí je místo, kde se stýkají hranice katastrů čtyř obcí (Hostomice, Dobříš, Rosovice a Buková) Příchozí měli možnost občerstvit se klobásou či chlazeným všeradickým pivem Hudební vystoupení, které bylo zajištěno ze strany dobříšských a při kterém si někteří z účastníků s chutí zazpívali Čtyřmezí  Nápisy v kruhu Pohled na čtyřmezí 


Výšlap na čtyřmezí 28.10

Od roku 2015 se drží nová tradice - na oslavu svátku 28. října je každoročně vypraven slavnostní pěší průvod z Hostomic, Dobříše, Rosovic a Bukové. Zástupci obcí nesou městské prapory a setkají se symbolicky na čtyřmezí, kde je připraveno občerstvení a hudební program.
Od MěÚ Hostomice se chodí po žluté turistické značce až na místo (trasa je dlouhá 5 km v jednom směru). Pro fyzicky méně zdatné (seniory) se navíc vypravuje autobus od MěÚ Hostomice, který dojede na rozcestí, odkud to je již jen 150 - 200 m pěší chůzí na místo. Po skončení slavnosti autobus čeká opět na stejném místě a dopraví vás zpět do Hostomic.